Sveučilište Jurja Dobrile u Puli

Fakultet informatike u Puli

Više od 100 studenata volontera sa 11 hrvatskih STEM usmjerenih fakulteta i sveučilišnih odjela okupilo se i organiziralo STEM Games - međunarodno studentsko STEM natjecanje u znanju i sportu. Prvo izdanje STEM Gamesa održati će se prvi put u Europi, u Poreču od 8. do 13. svibnja 2018. godine, a očekuje se da će okupiti više od tisuću natjecatelja. Studenti će u natjecanjima i ostalim edukativnim i zabavnim aktivnostima upoznati kolege sa srodnih fakulteta te imati priliku razmijeniti znanja i iskustava. Cilj natjecanja je poticanje interdisciplinarnosti, pružanje prilike za odmjeravanje znanja, poticanje i promocija sveučilišnoga sporta, kao i zdravoga načina života.

Glavna tema ovogodišnjeg izdanja STEM Gamesa je NextGen Society, odnosno društvo budućnosti, čime se pred natjecatelje stavlja izazov promišljanja o svemu što budućnost i razvoj tehnologije donosi i na koji će način tehnološki napredak promijeniti društvo u kojem živimo.

Studenti će svoje znanje odmjeriti u četiri STEM Games Arene (Science Arena, Technology Arena, Engineering Arena i Mathemathics Arena) u kojima će se rješavati problemski zadaci u specifičnim poljima znanja. One obuhvaćaju koncept timskoga trodnevnoga natjecanja u kojemu studenti primjenjuju stečeno znanje pri rješavanju inženjerskih problema. U svakoj se Areni studenti bave podtemom kojom je definiran specifičan problem stavljen pred studente, a povezan je s generalnom temom.

Studenti će moći odmjeriti svoje vještine i u devet sportskih natjecanja. Time se studente potiče na razvoj natjecateljskoga duha, primjenu načela pravedne igre te bavljenje sportom.

Uz odmjeravanje snaga u znanju i sportskim disciplinama, sudionici STEM Gamesa imat će priliku dodatno se educirati da bi išli u korak s trenutnim zbivanjima i trendovima u svome području. Edukativnim predavanjima, radionicama te demonstracijama projekata studenti će se upoznavati sa stanjem znanosti, inženjerstva i poduzetništva STEM zajednice. Time ovaj događaj postaje više od natjecanja - edukativni program čini STEM Games festivalom znanosti i inženjerstva.

Studentski život kombinacija je učenja, rada, upoznavanja novih ljudi i zabave. Zabave neće nedostajati ni na STEM Gamesima. Osim u samome sportskome i znanstvenome dijelu natjecanja, svoj timski duh i umijeće studenti će moći pokazati i u kvizu općega znanja, beer pongu, društvenim i kartaškim igrama, a svoje motoričke i strateške sposobnosti u natjecateljskom igranju videoigara (eSports). A kako noći ne bi bile duge i dosadne, u pripremi je i set tuluma i glazbe, a za one najhrabrije i karaoke.

Više informacija o samom natjecanju možete pronaći na stemgames.hr.

Svi studenti koji se žele volonterski pridružiti organizacijskom odboru kako bi naš Fakultet postao dvanaesti organizator natjecanja ili se natjecati u znanju i/ili sportu bilo pojedinačno ili ekipno, neka se što prije e-mailom ili osobno jave doc. dr. sc. Tihomiru Orehovačkom.