Opcije pristupačnosti Pristupačnost

TechTalks: Kako tech zajednice...

TechTalks, održan 27. studenog 2024. u pulskom Coworking centru u organizaciji ICT Istre i Istarske razvojne agencije (IDA), okupio je stručnjake i entuzijaste iz tehnološke zajednice kako bi raspravljali o ulozi tech zajednica u stvaranju inovacija i novoj digitalnoj budućnosti.

 

TechTalks je pružio našim studentima jedinstvenu priliku da iz prve ruke čuju o iskustvima profesionalaca, sudjeluju u dinamičnim raspravama i dobiju uvid u prilike i mogućnosti koje tech zajednice pružaju. Ovakva događanja studentima omogućuju ne samo proširivanje znanja, već i umrežavanje te razumijevanje problema s kojima se suočavaju stručnjaci iz prakse. Upravo ovakvi uvidi potiču naše studente na osmišljavanje inovativnih rješenja koja će oblikovati budućnost.

 

 

Na događanju su sudjelovali ugledni govornici, uključujući Bernarda Ivezića, Luciju Reić, Mateja Ljubića, Ivana Tadića i Mariju Ilić, koji su kroz izlaganja i panel raspravu dotaknuli ključne teme poput razvoja startup ekosustava, važnosti umrežavanja, potencijala lokalnih tech zajednica te utjecaja koji imaju na globalnu scenu.

Bernard Ivezić, suosnivač i direktor Unicorn Undergrounda (^UU), renomirani stručnjak za razvoj startup ekosustava u regiji, s bogatim iskustvom u istraživanju tržišta, obrazovanju te industriji medija i komunikacija. Kroz svoje izlaganje, Bernard Ivezić je pružio pregled startup scene u Hrvatskoj, uz usporedbu s drugim zemljama i zaključak: Budućnost je već ovdje! A to su potvrdili i panelisti.

 

 

Lucija Reić, voditeljica Infobip Startup Tribea - Infobipovog odjela za startup ekosustav, podijelila je svoja iskustva iz svijeta startupa i naglasila važnost sustavne podrške mladim poduzetnicima kroz mentorstvo i resurse koje Infobip pruža. Ipak, najvažniji je vlastiti angažman i upornost, kao i usredotočenost na korisnika koji će koristiti ponuđeno tehnološko rješenje.

Matej Ljubić je suosnivač udruge Tech City Pula, a govorio je o transformaciji lokalne tech zajednice te kako je zajedničkim naporima uspio stvoriti prostor u kojem se programeri, dizajneri i kreativci mogu razvijati i surađivati, a ponekad nešto i prigristi.

Ivan Tadić je osnivač i direktor tvrtke Fantastic Esports koja se bavi kompetitivnim gamingom i natjecanjima u e-sportovima. Kako se radi o području koje nije naširoko poznato, podijelio je svoju priču o strasti prema gaming industriji i viziji stvaranja profesionalnog e-sport okruženja u Hrvatskoj.

Marija Ilić je apsolventica preddiplomskog studija informatike pri Fakultetu Informatike u Puli, suosnivačica i prva predsjednica studentske udruge Šou program. Udruga je danas poznata po uspješnim radionicama robotike i DevOpsa, a uz to sudjeluju u natjecanjima kompetitivnog programiranja, rade u Sveučilišnom green roomu i izlažu na konferencijama.

Panelisti su kroz dinamičnu diskusiju razmijenili iskustva o 'pitch'-anju ideja, prevladavanju izazova i kreiranju uspješnih inicijativa, inspirirajući prisutne da se uključe u oblikovanje budućnosti tech zajednice.

Na kraju formalnog dijela događaja, studenti Petar Prenc i Anastazija Širol oduševili su publiku svojom aplikacijom za ispitivanje zadovoljstva posjetitelja, za što su nagrađeni pljeskom. Upravo ovakav način evaluacije postaje sve važniji alat u upravljanju i unapređenju kvalitete događanja, a vjerujemo da će njihova aplikacija doprinijeti organizaciji još uspješnijih evenata u budućnosti.

 

 

Posebno ističemo važnost neformalnog druženja nakon službenog dijela programa, gdje su naši studenti iskoristili priliku za uspostavljanje kontakta sa stručnjacima i poduzetnicima. Kroz razgovore s uspješnim profesionalcima iz ICT sektora, stekli su vrijedna poznanstva i temelje za buduću mrežu potpore, koja će im pomoći u profesionalnom razvoju i karijernim koracima.

Suradnja Fakulteta s udrugom ICT Istra i Istarskom razvojnom agencijom posebno je značajna u tom kontekstu, jer ovakvi događaji u suorganizaciji Istarske razvojne agencije omogućuju studentima ne samo sudjelovanje, već i umrežavanje koje uvelike povećava njihove mogućnosti za buduće zaposlenje ili stjecanje klijenata.

 

 

Fakultet informatike prepoznaje vrijednost ovakvih inicijativa, koje jačaju povezanost između akademske zajednice i tehnološkog sektora te se zalaže za stvaranje okruženja koje potiče suradnju, inovativnost i interdisciplinarno učenje. Uz studente, na događaju su bili i prodekan za poslovnu suradnju i znanost doc. dr. sc. Ivan Lorencin, doc. dr. sc. Katarina Kostelić i Gordan Krčelić, nasl. pred.

 

 

Zahvaljujemo organizatorima i partnerima na uspješnom događaju te se radujemo budućim suradnjama koje će doprinijeti razvoju naše zajednice i naših studenata.

 

Popis obavijesti